Bosco del Merlo

Vinařství Bosco del Merlo je pýchou rodiny Paladin, která jej založila v roce 1977. Nachází se ve známém severoitalském regionu Veneto, přesněji v podoblasti Veneto Orientale nedaleko sousedního Friuli. Vinicemi je osázeno téměř 100 ha půdy rozdělených do několika tratí. První část najdete v místě sídla vinařství, obci Annone Veneto, další nedaleko v Lison Portogruaro a poslední část ve velmi prestižní oblasti nesoucí apelační označení DOC v Lison Pramaggiore. Na místě dnešních vinic, byly až do 19. století husté, převážně, dubové lesy. Odtud pochází i dnešní název vinařství. V italštině slovo „bosco“ znamená „les“.


Pěstování vinné révy příkladně svědčí celý místní terroir. Vápencovo-jílovité půdy s vysokým obsahem fosforu a jodidu draselného (potassium) propůjčují vínům bohaté aroma a plné tělo. Vyšší vlhkost, dostatek srážek (900-1000 mm ročně), větry vanoucí od nedalekého jaderského moře umožňují hroznům skvěle vyzrát, aniž by byly náchylné k plísním. Blízké svahy Dolomit je navíc chrání před mrazem. Réva je vedena převážně systémem guyot. Vinařství se věnuje z velké části pěstování autochtonních odrůd regionu, jako např. Refosco del Peduncolo Rosso, Tai nebo Verduzzo Friuliano.
 

Rodina Paladin již od svých počátků vsadila na vysokou kvalitu a originalitu všech svých vín. První vína s etiketami Bosco del Merlo spatřila světlo světa v roce 1988, až celých 11 let po založení vinařství. Do té doby nebyli majitelé s enology přesvědčeni o kvalitě hroznů. „Byl by hřích v podmínkách, které nám poskytuje náš terroir, tvořit špatná vína. Není přeci nic snazšího než moudrost, kterou jsme získali od našich předků, znalosti spolu s poznatky ze studií a vlastní praxe přenést do každého dne, ve kterém s citem a ohleduplností pracujeme s plody přírody a tvoříme z nich víno, ten nejúžasnější nápoj na světě“, říká Carlo Paladin.

Vinařství je čistě biologické. Nejedná se však o promyšlený marketingový tah uměle zvyšující prestiž producenta a ceny jeho vín, jak v posledních letech bývá neblahým zvykem, ale o přirozený přístup ke každodenním činnostem, respektující koloběh života. Důkazem jsou zdravé a silné rostliny, poskytující výjimečně kvalitní hrozny.


Bez kvalitní suroviny by nebylo možné vytvořit kvalitní víno. Necitlivou prací ve sklepě však lze i sebelepší mošt degradovat na pouze stěží pitelný nápoj. Na výrobu vín u rodiny Paladin dohlíží známý winemaker Franco Bernabei, který tvoří vína odrůdově zřetelná, ale současně osobitá a ušlechtilá.
Vína z Bosco del Merlo jsou pravidelně hodnocena vysokými známkami u prestižních světových kritiků, získávají četné medaile v mnoha soutěžích po celém světě a svým zákazníkům jsou etalonem kvality vín z této části Itálie. I z tohoto důvodu je věnována velká pozornost způsobu prezentace vín. Etikety jsou důstojné a elegantní, lahve masivní a rafinované.

Nejprestižnější vína jsou dodávána v dřevěných kazetách podobně jako vína velkých francouzských chateau. Vína Bosco del Merlo jsou ozdobou vybraných restaurací a vinoték nejen v Itálii, ale i v mnoha zemích světa.

Nabízená vína

 

Prodáváme pouze starším 18 let.