Gewürztraminer - Tramín červený

Je výsledkem genetické mutace odrůdy Traminer (Tramín). Má spíše kompaktní, podsadité, malé hrozny tvořené kulovitými, středně velkými bobulemi s růžovou, silnou a ojíněnou slupkou.

Tato odrůda se nyní právem začlenila do skupiny tzv. ušlechtilých vinných rév, neboť často dává kvalitní, mnohdy i špičková vína.

Tato vína se vyznačují sytou žlutozlatou barvou, tělnatostí a živou kořenitou exotickou vůní - především pak jedná-li se o hrozny z pozdních sklizní z Alsaska (kde je tato odrůda známá také jako Traminer Musque), které jsou navíc zhodnocené ušlechtilou hnilobou.

Právě vyjímečné aromatické charakteristiky této mutace Tramínu vedly k tomu, že v 19. stol. byla přejmenována jako Gewürztraminer (v němčině znamená "gewürz" koření).

Na počátku 20. stol. bylo toto pojmenování uznáno jako synonymum pro Savagnin Rosé (což je odrůda s červenými hrozny kultivaru Savagnin), v Itálii známé jako Traminer/Termeno Aromatico a jako Traminer Rosé nebo Rosso a v Německu rozšířené pod názvem Roter Traminer (Červený Tramín) - tím se dospělo k definitivní identifikaci této odrůdy v evropském kontextu.

Mezi země, v nichž je tato odrůda rozšířená můžeme kromě Itálie a Franci zařadit také Německo, Rakousko, některé východoevropské země, jako např. Maďarsko (kde se nazývá Tramini), Slovinsko (Traminac) a Rusko (Traminer). Dále se vyskytuje v Austrálii, na Novém Zélandu a na severozápadním pobřeží USA (státy Washington a Oregon).

 

Prodáváme pouze starším 18 let.