La Lombardia - region krásných jezer

Nachází se téměř ve středu alpského arkýře, rozléhá se od Francouzských hranic na severu až po Pádskou nížinu. Sousedí s regiony Piemonte, Trentino-Alto Adige, Venetem a Reggio Emiglia. Díky své poloze je předurčen k zemědělství a vinařství.

Název Lombardie pochází z 6. století před n.l., kdy toto uzemí okupoval germánský kmen Longobardů.

Lombardie má rozlohu 23.872 m2 a je čtvrtý největší vinařský region Itále. Se svými 8.911.750 obyvateli je zároveň také nejosídlenější. Více než 40% území je hornaté. Tento region je zajímavý i z hlediska turistického, nachází se zde krásná jezera, která vznikla cca před 15.000 lety táním ledovců a jsou oblíbeným cílem turistů. Mezi nejznámější patří Lago di Garda (370 km2) tvořící hranici s Venetem, druhé největší jezero Itálie Lago Maggiore (212 km2), Lago di Como (145 km2) a Lago Iseo (65,3 km2). Je zde ale i mnoho dalších stejně okouzlujících méně známých jezer, která jistě stojí za návštěvu.

Vinice se v tomto regionu nacházejí především v hornaté části a sahají až do výšky 700 m nad mořem. Nejvýznamější  apelace, kde se pěstuje réva jsou: Valtellina, Garda a 'Oltrepň Pavese, odkud pochází mnoho prestižních vín. Najdeme zde vína s výraznějším aroma než strukturou. Pěstuje se zde i odrůda Nebbiolo, ale zatímco Nebbiolo z Piemonte  má plné tělo a intenzivní barvu, Nebbiolo, které se v Lombardii nazývá Chiavennasca, má barvu méně intenzivní, ale je mnohem aromatičtější.

Na celkové produkci Itálie se podílí 2,5 %.

Vína kategorie DOCG: Franciacorta, Oltrepo Pavese, Valtelina Sforzato (Sfursat) a Valtellina Superiore.

Vína kategorie DOC: Botticino, Capriano del Colle, Cellatica, Garda , Garda Colli Mantovani, Lambruscp Mantovano, Lugana, Moscato di Scanso, Oltrepň Pavese, San Colombano al Lambro, San Martino della Battaglia, Terre di Franciacorta, Valcalepio, Valtellina Rosso.

Zastoupená vinařství:

Bonomi Tenuta Castellino

Prodáváme pouze starším 18 let.