Lagrein

Původně se předpokládalo, že tato odrůda má kořeny v údolí Val Lagarina (poblíž Trenta) a její německý název "Lagrein", který by se snad do italštiny mohl přeložit jako "Lagarino", tuto domněnku jen potvrzoval.

Nedávné studie ovšem prokázaly, že toto víno se ještě před třiceti lety v Trentinu vůbec nepěstovalo. Vyšlo naopak najevo, že odrůda Lagrein se odedávna vyskytuje na území planiny Bolzano-Gries v regionu Alto Adige (Jižní Tyrolsko).

O původu této odrůdy víme jen velmi málo, ví se snad jen to, že již v 17. stol. benediktýni z opatství Muri-Gries u Bolzana z této odrůdy vyráběli víno, svého času považované za špičkové.

Lagrein má hrozen mírně pyramidálního tvaru, který je často krátký a podsaditý. Bobule jsou středně velké, oválného tvaru s pevnou, ojíněnou slupkou modro-černé barvy. Dužnina je měkká a má neutrální mírně navinulou chuť.

Z Lagreinu se vyrábí víno rubínové barvy, vyznačující se jemnou vůní vzdáleně připomínající plody moruše, s plným tělem, harmonické a delikátní chutě. Může se také zpracovávat jako víno růžové.

Tato odrůda je nejvíce rozšířena v provincii Bolzano ale v poslední době se začíná rozšiřovat i na území Trentina, do údolí Val d'Adige a Val Lagarina.

 

Prodáváme pouze starším 18 let.