Menhir

Vinařství Menhir se nachází nedaleko města Lecce na poloostrově Salento. Zdejší podnebí je velmi teplé, v létě nejsou výjimkou teploty přesahující 45°C, půda s vápenitými štěrky a vysokým obsahem minerálů je mimořádně úrodná a větry vanoucí od moře poskytují potřebnou ventilaci. Rodí se zde plná vína, jež vypráví příběh tohoto kouzelného, historií dýchajícího, místa.

Po celém regionu jsou roztroušené megalitické stavby. Většina domů v této části Puglie se i dnes staví z kamene. Kámen v teplých dnech chrání před pálivými paprsky slunce a v zimě před chladným větrem vanoucím od moře. Podobně jako místní vína, která dokáží osvěžit, ale i zahřát.

Cantine Menhir se při výběru svého názvu inspirovalo právě v těchto kamenných stavbách. Slovo Menhir pochází z bretonštiny. Označují se tak kamenné, většinou neotesané, bloky, svisle zasazené do země. Počátek jejich vzniku spadá do pozdního Neolitu. „Podobně jako je věčný kámen, chceme, aby i naše vína získala trvalý obdiv a nesmrtelnost“, říká majitel vinařství, které si přes svoji krátkou historii rychle získalo pevné místo u vínomilců po celém světě. Vinařství je mladé a progresivní, jejich vína mají skvělý poměr kvality a ceny. Názvy a etikety vín jsou neotřelé. Každé víno nese jméno související s místem svého vzniku, např. Quota 29 pochází z vinic ležících ve výšce 29 m.n.m., 5 Passi z vinic vzdálených „jen pět kroků od moře“.

Bezesporu nejdůležitější odrůdou regionu je Primitivo, genetický sourozenec kalifornského Zinfandelu. Vína z něj jsou plná, s vysokým obsahem alkoholu, tóny ovoce a tabáku. Bývají jen krátce školena v dřevěných sudech. Vinařství Menhir se převážně věnuje pěstování a produkci vín z autochtonních odrůd regionu Puglia. K nim patří ještě mj. Negromaro, Malvasia Nera a Verdeca.

Nabízená vína:

Verdeca IGT

No. Zero IGT

Quota 29 IGT

Primitivo di Manduria DOC

Salice Salentino

Prodáváme pouze starším 18 let.