Primitivo

Primitivo neznamená primitivní. 

Touto slovní hříčkou bychom Vám rádi přiblížili jedinečnou modrou odrůdu rozšířenou především v Puglii. Název primitivo neoznačuje jednoduchou, duševně nebo jinak slabou odrůdu, ale temně modrý až černý hrozen, který dostal své jméno proto, že se jedná o rannou odrůdu dozrávající jako první. V italštině PRIMO znamená první.

O původu Primitiva se vedou rozsáhlé spory. V Kalifornii ji nalezneme pod názvem Zinfandel a zdomácněla tam natolik, že je mnoho vědců přesvědčeno o původu odrůdy právě v Kalifornii. Faktem však zůstává, že má identickou DNA, shodnou i s odrůdou Plavac Mali, která se pěstuje v Chorvatsku. Převážná část vědců se kloní k názoru, že se jedná o původní dalmáckou odrůdu a Zinfandel s Primitivem jsou dvojčata, z nichž jedno bylo dovezeno do dnešního Maďarska a následně odtud ve druhé polovině 18. století do Kalifornie, zatímco druhé zdomácnělo v Puglii. Z toho vyplývá, že obě odrůdy jsou téměř identické, ale za dlouhá léta vývoje v odlišných krajích jsou dnes patrné rozdíly, především v aroma.

Primitivo má tmavě zelený pěticípý list, kuželovitý, podlouhlý, středně velký hrozen, kulaté bobule se středně silnou, tmavě modrou slupkou s výrazným ojíněním. Dužina je červeno-fialová a sladká. Pro pěstování jsou vhodné jílovito-vápencové půdy. Odrůda dosahuje vysoké výtěžnosti při zachování kvality hroznů. Pěstuje se především stromkovým systémem se 4-5 výhonky, bez opory.

Primitivo má předpoklad i pro pozdní sběry, díky kterým vznikají sladká vína tzv. dolce naturale.
Od roku 1974 se vína z této odrůdy pocházející z okresu Taranto a z části Brindisi mohou označovat DOC (rosso, dolce naturale, dolce naturale liquoroso a liquoroso secco).

Výsledná vína jsou s vyšším obsahem alkoholu, mohutného těla, intenzivní vůně višní, sušených švestek, čokolády a tabáku.

Z naší nabídky:

Primitivo di Manduria - vinařství Menhir

Quota 29 - vinařství Menhir

A Mano - vinařství Fusione

Prima Mano - vinařství Fusione

 

Prodáváme pouze starším 18 let.