Puglia (Apuglia)

La Puglia je nejvýchodnějším regionem Itálie. Leží v jižní Itálii, na východě ji omývá Jaderské moře, z jihu Jónské. Začíná u pověstné "ostruhy" (poloostrov Gargnano) a vede až k "patě" (poloostrov Salento). Pyšní se nejdelším pobřežím celé Itálie – téměř 800 km. Na severu sousedí s Molise, západní hranici tvoří Basilicata a Campania. Skládá se z okresů Bari, Brindisi, Foggia a Taranto. Více než polovina území je pokryta nížinami -53,2% (pouze Veneto má procento nížin vyšší), zbylé uzemí je mírně kopcovité. Puglie je nejméně hornatý region Itálie. Nejvyšší pohoří (sousedící s Campanií) je Daunia s nejvyšší horou Cornacchia (1152 m. n. m.) a Calvo 1055 m. n. m. V Puglii se nenachází žádné větší řeky.

Téměř celý region je tvořen vápenitými štěrky. Nachází se zde krasové jevy a to jak na povrchu tak pod povrchem. Velkolepé krasové jeskyně Castellana se nachází v Murge (Bari). Byly objeveny až v roce 1938 a jsou nejznámější a zároveň nejkrásnější v celé Itálii.

Klimatické podmínky nejsou ideální, Puglie je nejteplejší italský region, v San Severu a Cerignole maximální teploty převyšují často 45 °C . Podnebí se označuje jako středomořské, teplé a suché. Průměrné roční srážky jsou 500-600 mm (v některých místech je to však pouze 200-300 mm).

Puglia, dříve nazývaná Apuglia (jejíž teritoriun bylo odlišné od té současné) pochází od populace Apuli, která přišla z druhého břehu Jaderského moře. Oficiálně se Puglie jmenuje od roku 1921, její rozloha je 19.362 km2 a má 4.078.600 obyvatel. Je jedním z nejobydlenějších regionů, přesahující celonárodní průměr (211 obyvatel/km2, zatímco průměr je 190).

Na rozdíl od sousedních oblastí pokrývají její území mimořádně úrodné nížiny. Podnebí je velmi teplé s nedostatkem přirozené vlhkosti. Sběr hroznů díky rychlému vyzrávání probíhá již v srpnu. Vína z Puglie se vyznačují plným tělem, vysokým obsahem přírodního cukru a díky tomu vysokým poměrem alkoholu. Svojí kvalitou a rozmanitostí stojí rozhodně za pozornost. Réva se zde pěstuje na obrovských lánech a keře bývají velmi staré. Prestižní vína často pocházejí z hroznů ze staletých keřů.

Počátky pěstování vinné révy v Puglii sahají až do doby, kdy toto území kolonizovali Féničané. Ti zde vysadili nové odrůdy a zavedli pokrokové způsoby péče o vinice a výroby vín.

Na celkové produkci Itálie se podílí 13,2%.

Vína kategorie DOC: Aleatico di Puglia, Alezio, Brindisi, Cacc'e mmitte di Lucera, Castel del Monte, Copertino, Galatina, Gioia del Colle, Gravina, Leverano, Lizzano, Locorotondo, Martina nebo Martina Franca, Matino, Moscato di Trani, Nardo, Orta Nuova, Ostuni, Primitivo di Manduria, Rosso Barletta, Rosso Canosa, Rosso di Cerignola, Salice Salentino, San Severo, Squinzano.

Zastoupená vinařství:

Fusione

Menhir

 

Prodáváme pouze starším 18 let.