Ročník 2010 v Itálii

Z pohledu vinařů úspěšný, zajímavý ročník, bohatý na překvapení v podobě intenzivních vůní a plných ovocných chutí obsažených ve vínech.

S ohledem na různorodost a rozmanitost podmínek italských regionů nelze jednotně hodnotit kvalitu ročníku v celé zemi, ale je potřeba ji rozlišit na jednotlivé oblasti. Pro prestižní region Piemonte, stejně jako pro teplou Puglii a známé Veneto je ročník 2010 výborný. V Toskánsku jej hodnotí jako dobrý, naopak ostrovy Sicílie a Sardinie hovoří spíše o průměrném.

Ročník 2010 započala velmi dlouhá a chladná zima, bohatá na dešťové i sněhové přeháňky. To způsobilo opožděný vegetativní cyklus vinné révy. Následovalo jaro s vydatnými srážkami, které výrazně překročily průměry předchozích let. Kořenové systémy díky tomu mohly absorbovat dostatek vláhy pro nadcházející letní období, zastoupené převážně teplými slunečnými dny a poměrně chladnějšími nocemi, což však pozitivně ovlivnilo kvalitu a chuť vín.
Srpen se nesl ve znamení teplotního podprůměru a tím se částečně zpomalilo zrání hroznů. Vyniklo tak bohaté aroma a svěžest vín. V září byly časté vydatné deště, které zkomplikovaly vyzrání pozdních modrých odrůd. Závěrečné vinobraní proti předchozím rokům začalo více než o týden později. Vína tohoto ročníku oproti předchozímu dosáhly nižší úrovně cukernatosti moštu a budou se vyznačovat částečně nižším procentem alkoholu.
Konkrétně můžeme očekávat bílá vína a sekty z ročníku 2010 s pikantní kyselinkou, příjemnou svěžestí a elegantním buketem. Červená vína se budou vyznačovat výjimečnou jemností díky delšímu a pomalému dozrávání, taniny mají být krásně zakulacené. Celkově v italských vínech zvítězí půvab, vyváženost a harmonie.
 

Prodáváme pouze starším 18 let.