Sardegna

Po Sicílii druhý největší ostrov ve Středozemním moři se rozkládá na 24.090 Km2 u jihozápadních břehů Itálie, jen několik kilometrů jižně o Korsiky. K Sardinii patří dále 8 menších ostrovů, např. Maddalena (20,1 km2), (15,8 km2), l'Asinara (50,9 km2) nebo Sant'Antioco (108,9 km2). Se svými 1.659.300 obyvateli patří k nejméně obydleným regionům Itálie, hustota osídlení činí 69 km2 (průměr je 190 obyvatel na km2). Pobřeží je dlouhé přes 1400 km a ze ž je hornaté. Pouze na jihu a jihozápadě je písčité. Administrativně se jedná o autonomní oblast, tvoří ji okresy Cagliari, Nuoro, Oristano a Sassari. Hlavním městem je Cagliari. Z převážné části je Sardinie kopcovitá (67,9%), 13,6% tvoří pohoří a 18,5% nížiny. Nejvyšší horou je La Marmora (1834m) v masivu Gennargent. 

Na celkové produkci Itálie se podílí 1,6%.
 

Původ názvu Sardinie není zcela jasný. Staří Římané ji nazývali Sardinií, Řekové naopak Ichnusa. Jako nejpravděpodobnější se jeví jméno mytického vojevůdce Sarda, syna boha Herkula, který údajně dobyl tento ostrov. Odkud pochází původní obyvatelé není zřejmé.

Díky slabému osídlení se na Sardinii uchovala nádherná panenská příroda. Žije zde divoce mnoho vzácných živočichů, např. mufloni, velké želvy (Testudo marginata) dosahující až 40 cm, tuleni monačtí (Monachus monachus) a mnoho dalších, s nimiž se ve volné přírodě setkáte jen těžko. Pro zachování co nejvyššího počtu přírodních krás vzniklo na ostrově několik přírodních rezervací a parků např. (Gennargentu, Caprera, Capo Caccia, Sinis, Stagno di Molentargius).

Klima:

Sardinie má typické středomořské klima s průměrnou roční teplotou 14-18°C. Letní teploty se pohybují v průměru kolem 30°C a výjimkou nejsou ani teploty převyšující 40°C. V zimě pak dosahují 9-10°C, v hornatých částech ostrova kolem 0°C. Srážky se vyskytují především v listopadu a prosinci, jejich průměrný roční úhrn je 500-600mm, v horských oblastech pak 1000mm. Sněhové přeháňky se vyskytují pouze v okolí nejvyšší hory ostrova a sněhová pokrývka na svazích vydrží i několik měsíců.
Z důvodu nepravidelných srážek najdete na Sardinii mnoho vodních nádrží a přehrad sloužících k celoroční regulaci vodních toků. Největší vodní nádrží na ostrově a zároveň v Itálii je Omodeo s rozlohou 22 km2. Sardinie má pouze tři významné řeky. Tirso (150km), Flumendosa (127km) a Coghinas (123km).


Gastronomie:

Sardská kuchyně se podobně jako v jiných regionech Itálie výrazně liší i mezi jednotlivými okresy.

Alghero: místní specialitou je langusta, upravovaná na mnoho způsobů. Používá se do salátů, peče se nebo griluje, používá se do omáček k těstovinám.
Cagliari: zdejší kuchyně se vyznačuje veškerými úpravy ryb a tzv. vesnickou-pastýřskou stravou, založenou na výborném pečivu. Specialitou je např. Burrida (vařený žralok v ořechové omáčce), Malloreddus (gnocchi z bílé mouky s ragů) nebo Fregula (polévka se šafránem a sýrem).
Carloforte: v této části Sardinie je kuchyně odrazem koloniálních vlivů. Mísí se zde kuchyň janovská s arabskou. Místní specialitou je např. Capponata (salát podobný janovskému) nebo Cuscus tunisino, v místním dialektu nazývaný „Cascr´“.
Nuoro: tradiční místní kuchyně je ovlivněna chovem dobytka. Najdete tu výtečné salámy a klobásy, pochutnat si můžete také na jehněčích nebo kozích špízech. Těstoviny jsou nejčastěji podávány s masovým ragú nebo různými druhy sýrových omáček.
Oristano: ve zdejší kuchyni se odráží zemědělské tradice. V okolí najdete mnoho ovocných sadů a polí s různými druhy zeleniny. Podstatnou složkou místní kuchyně tvoří opět ryby, ale tentokrát vždy ve spojení se zeleninou. Za zmínku určitě stojí Merca (ryba konzervovaná v bylinném nálevu), takovou specialitu jinde opravdu neochutnáte!

Vína kategorie DOCG: Vermentino di Gallura

Vína kategorie DOC: Alghero, Arborea,Campidano, Cannonau, Carignano del Sulcis, Girň di Cagliari, Malvasia di Bosa, Malvasia di Cagliari, Mandrolisai, Monica di Cagliari, Monica di Sardegna, Moscato di Sorso-Sennori, Moscato di Cagliari, Moscato di Sardegna, Nasco di Cagliari, Nuragus di Cagliari, Sardegna Semidano, Vermentino di Sardegna, Vernaccia di Oristano

Zastoupená vinařství:

Sardus Pater
 

 

Prodáváme pouze starším 18 let.