Tenuta San Pietro

Historie

Ve 12 st. zde byl Františkánský klášter, zasvěcený svatému Petru. Patrně  díky této skutečnosti se místo nazývá San Pitero, tedy Svatý Petr. Vinařství se nachází v zóně, ve které má odrůda Cortese, ze které se vyrábí Gavi, naprosto ideální podmínky pro vznik nejlepších Gavi. 

Terroir

V druhohorách bylo toto území pokryto mořem, a mořská sůl je dodnes obsažená v půdě a dává vínům příjemnou kyselinku a autentickou jedinečnost vín Gavi.

Současnost

Vinařství před několika lety zmněnilo majitele a přehodnotilo pěstování a způsob zpracování révy. Vrátili se k tradičním postupům a biologickému pěstování vinné révy a od roku 2009 aplikují biodynamické pěstování. Ruční sběry jsou zde samozřejmostí, redukované výnosy 20-60 hl/ha a za enologa a hlavního poradce při výrobě vína zvolili pana Claudia Icardi, který je pověstný svým vztahem k půdě a nekompromisností v kvalitě vín.

Obnovili po dlouhých letech výrobu vína ze starorománské červené odrůdy Nibio, která prakticky vymizela. Na pozemku se nachází 0,5ha keřů této odrůdy, které jsou více než 100 let staré. Spolu s dalšími třemi vinaři, založili sdružení pro záchranu této starobylé a vzácné odrůdy, která plodí vína s charakteristickou plnou chutí a nádherným aroma. Není to ale pouze tato odrůda, která má stoleté kmeny. Víno Gavi Gorina se taktéž vyrábí z více než stoletých keřů, které rostotu na původních evropských podnožích.

Mezi další projekty nového majitele patří výstavba reprezentativní budovy vinařství, která bude v naprostém souladu s okolní přírodou, tak, aby nenarušila malebnou krajinu, kde se toto vinařství nachází. V nové budově budou moderní klimatizované sklepy pro archivaci vín, nejmodernější technologie pro šetrné zpracování moštu při zachování tradičních způsobů výroby, degustační místnost, ale také nemalá část bude luxusním hotelem, s možností strávit zde neopakovatelné chvíle s pohledem na rozsáhlé vinice, které se rozkládají na úpatí kopců, vedoucím k vinařství.
Tenuta San Pietro se vydala na nelehkou cestu, z malého vinařství se během velmi krátké doby stalo prestižní a vyhledávané. Jejich vína jsou charismatická a mystická, zrovna tak, jako toto kouzelné místo, kde se pod 200 letými mandlovníky rodí vína jedinečného charakteru.

Celková rozloha vinic činí 23 ha.

Nabízená vína

 

Prodáváme pouze starším 18 let.