Tocai Friulano - Friuliano

Bílá odrůda, jejíž původ je dosud nejasný. Perusini (1935) se domníval, že byla dovezena do Itálie z Maďarska, ale pravdou je, že se nevyznačuje žádnými shodnými rysy s varietami pěstovanými v oné oblasti. Dalmasso (1937) citoval z listin, které dokazovaly, že se ve Venetu vinná réva odrůdy nazývané "Tocai" pěstovala již od roku 1771.

Poslední výzkumy ji s největší pravděpodobností identifikovaly se Sauvignonasse, odrůdou dnes již vymizelou z Francie, ale hojně se vyskytující v Chile. Nejpoužívanější synonyma jsou Tocai Bianco, Tocai Italiano, Trebbianello, Cinquien, Sauvignon Vert, Sauvignonasse, Malaga, Blanc Doux, Sauvignon ŕ gros grains, Sauvignon de la Corrčze.

Ještě dodnes se mylně zaměňuje za Tokaj, neboli za víno maďarské. Někteří autoři se sice domnívají, že dnes pěstovaná varieta Tocai pochází z oblastí bývalého Rakousko-Uherska, ale tato odrůda rozhodně nemá nic společného s vinnou révou odrůdy Furmint, která se používá pro výrobu maďarského Tokaje.

Svými morfologickými vlastnostmi se Tocai friulano velmi podobá Sauvignonu, s nímž ho lze snadno zaměnit.

Tato odrůda středního vzrůstu se vyznačuje středně velkým, trochu protáhlým, průměrně kompaktním hroznem, bobule jsou mírně oválné, mají pravidelnou formu a zlatožlutou, jemně tečkovanou, lehce ojíněnou, pevnou, ale jemnou slupku se šťavnatou dužninou velmi sladké chuti.

Vyrábí se z ní víno světle žluté slámové či nazlátlé, jiskrné barvy, s delikátní, nepříliš intenzivní vůní, má svěží, jemně nahořklou, harmonickou chuť. V oblasti Veneto se pěstuje především v provinciích Venezia a Treviso.

 

Prodáváme pouze starším 18 let.