Valle d´Aosta - nejmenší vinařský region Itálie

Autonomní region od roku 1947, situovaný v srdci Alp mezi Itálií, Francií a Švýcarskem o rozloze 3.264 km2 s 118.556 obyvateli.
Pro tento hornatý region je zemědělství vč. pěstování révy velice důležitým odvětvím, protože místní přírodní podmínky dovolují ostatní ekonomické aktivity jen obtížně realizovat.

Vinná réva se pěstuje především v údolí Dora Baltea, které se rozléhá napříč Valle d´Aosta a sousedí s Piemonte. Nachází se zde terasovité vinice se systémem pěstování podobným pergolám, kterým zde říkají "valdostana". Na nejsevernějších vinicích položených ve výšce 1000 mnm na úpatí Mont Blancu (nejvýše v Evropě) se na nádherných terasách pěstuje Blanc de Morgex. Okolí města Aosta je zónou, kde se pěstují červená vína. Hlavní odrůdou je Petit Rouge, která je základem vín Enfer d´Arvier a Torrette, které je nejrozšířenějším vínem ve Valle d´Aosta. Tato červená vína jsou středně tělnatá a nedoporučují se k dlouhé archivaci. Typově mohou připomínat Dolcetto z Piemonte.

Místní vína jsou velice zvláštní a osobitá. Především bílá vína patří k nejlepším v celé Itálii. Většina z nich se zkonzumuje převážně v regionu a je obtížné najít je mimo území Valle d´Aosta. 

Na celkové produkci se podílí 0,03%.

Vína kategorie DOC: Arnad-Monjovet, Blanc de Morgex et de la Salle, Chambave, Donnas, Enfer d'Arvier, Nus, Torrette, Valle d'Aosta.

Prodáváme pouze starším 18 let.