Veneto (Benátsko)

Tento region se rozkládá na území od jižních výběžků Alp, přes Dolomity, Benátky až k řece Po. Na severu sousedí s Rakouskem, a regionem Friuli, na jihu s Emilia Romagna a západní hranici tvoří Lombardie a Trentino-Alto Adige. Veneto se rozkládá na 18.364 km2  a s 4.426.730 obyvateli se řadí k mezi nejhustěji osídlené regiony Itálie.

Na celkové produkci Itálie se podílí 16,5%.

Klima je zde horské ale i středomořské, terén na severu hornatý, na jihu najdete rozsáhlé planiny. V některých částech regionu, např. v okolí Lago di Garda, panuje speciální mikroklima, které svědčí i typicky subtropickým rostlinám jako jsou citrusy a olivy. 56,5%  Veneta jsou nížiny a cca 30% je hornaté (Dolomity). Mezi nejvyšší hory patří ledovec Marmolada, Monte Civetta a le Tofane, které převyšují 3200m nad mořem.

Vinná réva se zde pěstuje již od dob antiky. Nabídka místních vinařů je velmi pestrá, zahrnuje vína lehká, svěží, ale i plná.

Vína kategorie DOCG: Bardolino Superiore, Recioto di Soave, Recioto di Gambelatra, Soave Superiore, Conegliano Valdobbiadene Prosecco, Amarone della Valpolicella.

Vína kategorie DOC: Arcole, Bagnoli, Bardolino, Bianco di Custoza, Breganze, Colli Berici, Colli di Conegliano, Colli Euganei, Corti Benedettine del Padovano, Gambellara,Garda, Lison-Pramaggiore, Lugana, Merlara, Montello e Colli Asolani, Monti Lessini nebo Lessini, Riviera del Brenta, San Martino della Battaglia, Soave, Valdadige, Valpolicella ( Recioto della Valpolicella), Vicenza, Vini del Piave nebo Piave.

Zastoupená vinařství:

Bosco del Merlo

De Stefani

Paladin

Valetti

 

Prodáváme pouze starším 18 let.